Diyarbakır Marka Tescil ve Patent Hizmetleri

Anasayfa / Marka Tescili / Diyarbakır Marka Tescil ve Patent Hizmetleri

Diyarbakır’da marka tescili hakkında genelde kulaktan dolma bilgiler mevcut bir çok kez de marka ile patent karıştırılmaktadır. Bir isimin patenti alınmaz markası alınır sadece bir buluş ve icatın patenti alınabilir gelelim marka ile patent arasındaki farklar ve bilgi edinmek adına bu makaleyi sizlere yazalım.

Marka Tescil

Marka tescil öncelikle Türkiye’de Türk patent enstitüsü (TPE) tarafından tescili sağlanmaktadır. Marka tescil anlamı günümüze gelene kadar bir çok safhadan geçmiştir. Osmanlı’ya kadar dayanmaktadır Arapça kökenli olan alamet-i farika olarak eskiden bilinmektedir. Alamet anlam olarak belirti ve iz demektir. Farika ise ayıran anlamında kullanılmaktadır. İngilizce’de ise karşılığı trademark olarak biliniyor. Marka tescili bir ismin, kelimenin, cümlenin, logonun, sembolün, tasarımın, resmin ya da bunların karışımını temsil edebilir. Marka tescil özellikle günümüzde isim, slogan ve resim tescili olarak ön plana çıkmaktadır.

Patent

Patent bir buluşun (icatın) kullanma hakkının kime ait olduğunu gösteren belgedir. Patent alınması için 3 şeye ihtiyaç vardır. Buluş maddesi içermesi, yenilik oluşturması ve sanayiye uygulanabilmesi gerekir. Patent sürekli faydalı model ile de alınmaktadır. Faydalı model de küçük patent olarak bilinmektedir. Patent ve faydalı modeli bir birinden ayıran tek şey patentte buluş maddesi içermektedir, faydalı modelde bu yoktur yani bir buluşu insanlara fayda sağlayacak biçimde geliştirmekte diyebiliriz.

Diyarbakır marka tescil hakkında sizlere bilgi sunarak Diyarbakır patent ile arasındaki farkları sizlere izah etmeye bu makalemizde sizlere çalıştık. Diyarbakır patent firması arıyorsanız hemen bizimle iletişime geçip hizmet alabilir referanslarımız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Tıkla Ara
Diyarbakir Bilişim Whatsapp